Matej Bel
24.05.2010 22:59
Životopis
Dielo Mateja Bela
Jeho hlavným životným dielom bol projekt komplexného vlastivedného výskumu Uhorska. Notitia Hungariae novae historici - geographica – Historicko - zemepisné vedomosti o súvekom Uhorsku.
Predstavujú epochálne dielo, ktoré vzišlo z Belovho vedeckého projektu, z jeho vlastivednej koncepcie výskumu súvekého Uhorska, ako i z jeho organizačných aktivít. Dielo malo pozostávať z dvoch častí - staré Uhorsko a nové Uhorsko. Staré Uhorsko malo byť spracované v štyroch knihách - Skýtska, Hunská, Avarská, Maďarská. Nové Uhorsko v troch knihách - Dejiny, Zemepis, Prírodopis. Z tohto projektu sa realizovala iba kniha Zemepisu - Notitia. Z plánovaných 7 zväzkov vyšli štyri. V Notíciách Matej Bel publikoval historické a zemepisné vedomosti stolíc Preddunajska, ktoré zhodou okolností ležali prevažne na území západného a stredného Slovenska.
1. zväzok - opis Bratislavy a Bratislavskej stolice
2.zväzok - dokončuje opis Bratislavskej stolice a uverejňuje notície Turčianskej, Zvolenskej a Liptovskej stolice. Tento zväzok odovzdal do rúk cisára v roku 1736.
3. zväzok - vychádza v roku 1737 a uverejňuje v ňom notície stolíc Peštianskej, Pilišskej a Šoltskej.
4. zväzok - mohol uzrieť svetlo sveta až roku 1742. Uverejnil v ňom notície Novohradskej, Tekovskej, Nitrianskej, Hontianskej a Malohontianskej stolice.
Notitie ostatných uhorských stolíc zostali v rukopisoch, v ktorých sa zachovali aj takmer všetky podklady knihy Prírodopis. Sú v maďarských archívoch. Jeho manželka ich predala arcibiskupovi J. Baťánovi, časť kúpil A. F. Kollár pre Dvornú knižnicu vo Viedni.
Na cestách po Uhorsku sa usiloval oboznámiť s reáliami, ktoré chcel vo svojich dielach opisovať. Vedel, že také množstvo materiálu nezvládne sám spracovať, preto sa usiloval okolo seba združiť kolektív spolupracovníkov. Boli medzi nimi napríklad Ján Matolay, Ján Tomka Sásky, Samuel Mikovíni, Andrej Cemanka, J. Richter, Juraj Buchholtz a mnohí iní. Celé časti dával spracovávať aj svojim žiakom. Z poverenia cisára Karola IV. vyhotovil mapy do Notitií jeho priateľ S. Mikovíni.
V roku 1740 zomrel patrón Notícií Karol IV. a k vydaniu nasledujúcich zväzkoch už nedošlo. V notíciách každej župy píše Matej Bel najprv o „starých obyvateľoch”, potom o súčasných, obyčajne v poradí Maďari, Nemci, Slováci, Ukrajinci a ďalší, ale pri niektorých slovenských stoliciach dáva na prvé miesto Slovákov. Každý národ má tu svoj portrét – dejiny, stručne o mravoch, o odeve a o zvykoch a napokon o zamestnaní.
Belove predstavy o starobylosti a autochtónnosti Slovákov a o ich jazyku žili dlho aj v nasledujúcich generáciách a prispeli k rastu národného povedomia. Matej Bel ovplyvnil aj koncepciu slovenských národných dejín. Jeho koncepcia slovenskosti ovplyvnila významným spôsobom aj ideológiu slovenského národného hnutia /J. Kollár, A. Bernolák, Ľ. Štúr /.
Belovo vedecké i spisovateľské dielo, tlačené i nevydané spisy, by zaplnili celú knižnicu. Bel ako vedec a organizátor hádam dodnes patrí medzi najväčších z bývalého uhorského štátu. Mateja Bela po jeho smrti nazval uhorský literárny historik Alexius Horányi „Veľkou ozdobou Uhorska”. Ale už jeho učení priatelia ho označovali za „najslávnejšieho a najdokonalejšieho polyhistora”, za „histografa uhorského kráľovstva” a podobne. Ako vedec zasiahol totiž do viacerých odborov prírodných vied, predovšetkým však vynikol v histórii a v geografii, bol rešpektovaný aj v zahraničí: člen londýnskej Royal Society, berlínskej der Wissenschaften, jenskej Societas latina, olomouckej Societas incognitorum.
Pamiatky na Mateja Bela
Medzi pamiatky na Mateja Bela patrí pamätná izba a pomník od J. Kulicha, ktorý sa nachádza v Očovej. V rôznych mestách sú po ňom pomenované ulice a zachovali sa i jeho. Stal sa taktiež aj hrdinom hry J. Soloviča Zvon bez veže.
———
Späť